Lapkričio 1-ąją Italijos televizijos RAI transliuotas interviu su popiežiumi Pranciškumi, kuriame jis kalbėjo apie įvairias aktualias temas, įskaitant Izraelio ir Hamas karo, migracijos, Sinodo, kelionės į Dubajų ir kitų klausimus.
Karas yra pralaimėjimas
Kalbėdamas apie Izraelio ir Hamas karo, popiežius Pranciškus parafrazavo Pijaus XII ištarmę II Pasaulinio karo išvakarėse, jog su taika neprarandama nieko, o su karu galima prarasti viską.
„Kare vienas antausis išprovokuoja kitą. Į stiprų smūgį atsakoma dar stipresniu, ir taip be pabaigos. Karas yra pralaimėjimas. Aš tai matau kaip dar vieną pralaimėjimą. Dvi tautos turi gyventi kartu. Pagal išmintingą sprendimą: dvi tautos – dvi valstybės. Kaip nurodo Oslo susitarimas: dvi gerai apibrėžtos valstybės ir Jeruzalė su ypatingu statusu“, – kalbėjo Pranciškus.
Popiežius pabrėžė, kad pasaulis išgyvena tamsią valandą, nes karai nenutrūko ir po pasaulinio karo, o karo industrija klesti.
Migracija yra stipri ir pozityvi egzistencinė patirtis
Kalbėdamas apie migraciją, popiežius Pranciškus priminė, kad pats yra į Argentiną atvykusios italų migrantų šeimos vaikas. Argentina yra migrantų kraštas, todėl migracija popiežiui yra stipri ir pozityvi egzistencinė patirtis, o ne dabartinės tragedijos – migrantų lageriai Libijoje, išnaudojimas, žūtys, patiriama prievarta.
Popiežius pabrėžė, kad reikia visos Europos solidarumo su didžiausią naštą, įskaitant Italiją, nešančiais kraštais. Taip pat reikia integracijos, kad migracija teiktų naudą asmeniui ir visam kraštui.
Moterys gali užimti bet kokį postą, bet kunigystės atvejis yra kitas
Atsakydamas į klausimus apie pasauliečių, ypač moterų, vaidmenį Bažnyčioje ir ką tik pasibaigusį Sinodą, Pranciškus pažymėjo, jog moterys užėmė svarbias pareigas įvairiose Šventojo Sosto ir Vatikano institucijose. Pavyzdžiui, Vatikano miesto valstybės vicegubernatorė yra moteris, vienuolė, ir, galima sakyti, ji priima konkrečius sprendimus, nes gubernatoriaus vaidmuo yra bendresnis.
Net ir komisijoje, kuri vertina kandidatus į vyskupus, yra trys moterys, nes jos, pasak popiežiaus, turi specialią nuojautą. Kiek tai susiję su valdymu ir administracija, moterys gali užimti bet kokį postą, bet kunigystės atvejis yra kitas: tai ne administracinis, o teologinis klausimas.
Popiežius pabrėžė, kad Bažnyčios kaip moters ir moterų Bažnyčioje galia yra stipresnė ir svarbesnė už vyrų kunigų. Jei viską paversime tik funkcijomis, pralaimėsime.
Kunigų celibato norma gali būti pakeista
Popiežius Pranciškus taip pat kalbėjo apie kunigų celibatą. Jis pabrėžė, kad ši norma gali būti pakeista ir kunigai galėtų kurti šeimas, kaip kuria Rytų Katalikų Bažnyčiose. Tačiau jis nemano, kad tai savaime padėtų kunigui iš tiesų tapti tuo, kuo turi būti – visos bendruomenės tėvu.
Popiežius vyks į Dubajų
Paklaustas apie žinias, kad jo laukiama JTO klimato kaitos konferencijoje COP28, kuri lapkričio pabaigoje ir gruodžio pradžioje įvyks Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje, popiežius Pranciškus patvirtino, kad vyks.